Rośliny są celebrowane od wieków. Potrafią nie tylko łagodzić stres i poprawiać samopoczucie – niektóre z nich są wręcz uważane za niemal magiczne. Jedną z takich magicznych roślin jest drzewo kauczukowe – według wierzeń reprezentuje obfitość, szczęście i bogactwo.
Drzewo kauczukowe – skąd się wzięło?
To bardzo popularna roślina doniczkowa z rodziny Moraceae, znana ze swojego okazałego wyglądu i szerokich, błyszczących liści. Pochodzi z Indii, Nepalu, Chin, Birmy i Malezji. Ficus elastica (drzewo gumowe) jest spokrewnione z drzewami figowymi. Co prawda nie uda się wyhodować w domu pełnowymiarowego gumowego drzewa, ale nawet w pomieszczeniu ta roślina ozdobna może osiągnąć całkiem imponującą wysokość 2 metrów. Rośliny z tej rodziny nazywa się gumowymi, ponieważ każda część rośliny wydziela biały mleczny sok, gdy roślina jest ścinana. Ten mleczny sok to nic innego jak lateks, z którego wytwarza się gumę używaną do wielu przedmiotów codziennego użytku.

Niezależnie od tego, czy szukasz prezentu na parapetówkę, chcesz przyciągnąć szczęście i dobrobyt do swojego domu, czy po prostu lubisz otaczać się ładnymi roślinami, drzewo kauczukowe to świetny wybór.
Drzewo kauczukowe jest niedrogie w utrzymaniu
Kauczukowiec nie jest drogi, co jest dobrą informacją, jeśli masz ograniczony budżet. Można go również łatwo rozmnażać z sadzonek. Uprawa kauczukowca z sadzonek pozwala na posiadanie wielu okazów, które możesz trzymać w domu i biurze. Możesz je również podarować przyjaciołom czy rodzinie na prezent – wystarczy, że przesadzisz je w ozdobne donice i ozdobisz.
Niewielkie wymagania
Drzewko gumowe dostosowuje się do warunków słabego oświetlenia, dopóki nie otrzyma jasnego (ale nie bezpośredniego) światła. Wszystko czego potrzebuje to w miarę rzadkie podlewanie i lekko wilgotna gleba oraz niewiele (lub żadnego) nawożenia. Posadzona w glebie doniczkowej z dużą ilością materii organicznej nie będzie wymagała nawożenia przez długi czas.
- Światło: Rośliny kauczukowe preferują jasne, niebezpośrednie światło słoneczne. Wystawienie ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować oparzenia liści (zwłaszcza przez popołudniowe słońce). Okno wychodzące na południe lub zachód będzie więc idealnym miejscem dla tych roślin.
- Temperatura: Dla tych roślin wystarczająca jest średnia temperatura pokojowa – 15-25 stopni Celsjusza. Rośliny te pochodzą z krajów ciepłych, dlatego nie są odporne na mróz. Zimą należy trzymać je w pomieszczeniach. W domu powinny być też chronione przed nagłymi spadkami temperatury lub zimnymi przeciągami.
Czy wiesz, że drzewo kauczukowe nie wywołuje alergii?
Wiele roślin wywołuje reakcję alergiczną, czego powodem jest wrażliwość na pyłek obecny w kwiatach. Kauczukowiec nie wytwarza pyłków, a więc nie spowoduje żadnych komplikacji alergicznych. Dzięki temu doskonale sprawdza się nawet w szpitalach.

Jak utrzymać drzewo kauczukowe w czystości?
Skórzaste liście kauczukowca są śliskie w dotyku. Woskowaty charakter liści ułatwia ich czyszczenie – wystarczy je przecierać zwilżoną ściereczką. Ta cecha sprawia też, że roślina wygląda bardzo estetycznie w pomieszczeniach, szczególnie, że liście drzewa kauczukowego mają piękny odcień mahoniu lub zieleni.
I jeszcze jedna ważna cecha drzewa kauczukowego
Według badań NASA, niektóre rośliny doniczkowe usuwają zanieczyszczenia z powietrza, a jedną z nich jest właśnie drzewo kauczukowe. W jednym z zakładów produkujący kauczuk dokonano przypadkiem ważnego odkrycia – zaobserwowano, że formaldehyd z otaczającego powietrza jest dzięki roślinom skutecznie redukowany. Oprócz lotnych związków organicznych, drzewo kauczukowe usuwa ze swojego otoczenia dwutlenek i tlenek węgla. Duże, szerokie i płaskie liście rośliny pozwalają nie tylko na pochłanianie dużych ilości zanieczyszczeń, ale jak się okazuje, eliminują też bakterie i zarodniki pleśni z powietrza.
Dodatkowym plusem jest to, że rośliny kauczukowe pomagają utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu, ponieważ mają wysoki współczynnik transpiracji.