Mycie okien i witryn – jak robić to dobrze?

Każda pani domu lub pan domu mają swój sposób na idealnie umyte okna. Nie każdy z nas ma jednak w tym wprawę, dlatego często poszukujemy porad w Internecie, jak poprawnie wykonać tę czynność. Z niniejszego artykułu dowiesz się m.in. czy istnieją triki na szybkie mycie okien i witryn bez zbędnego marnowania czasu, a także czy do skutecznego usunięcia brudu niezbędne są ostre środki chemiczne. Zaczynajmy!

Dlaczego mycie okien jest istotne

Trudno zliczyć, ile memów powstało w oparciu o polską tradycję mycia okien przed świętami. Jednak choć często śmiejemy się z tej czynności, ponieważ kojarzy nam się ona z konkretnymi wydarzeniami, tak naprawdę jej regularne wykonywanie jest bardzo ważne. Aby człowiek mógł zdrowo funkcjonować potrzebuje częstego i długiego dostępu do światła dziennego. Brudne, zakurzone szyby zdecydowanie ograniczają nam tę możliwość, szczególnie jeśli pracujemy w domu i spędzamy tam większość dnia. Światło słoneczne nie powinno być też zatrzymywane przez nieumyte szyby tam, gdzie jest go mało, a Polska, ze względów klimatycznych, właśnie takim miejscem jest. Jak więc skutecznie czyścić szyby i sprawić, aby mycie okien przekładało się na nasz komfort funkcjonowania?

Jak powinno wyglądać mycie okien

Aby poprawnie wykonać mycie okien powinniśmy zadbać zarówno o same szyby, jak i o ich otoczenie, czyli tzw. framugę. Plastikowe lub drewniane elementy naszego okna warto umyć na początku ciepłą wodą z płynem, a kolejno przetrzeć je wilgotną szmatką dla pozbycia się resztek brudu. Część osób poleruje framugi także na sucho, jednak nie jest to etap konieczny do zastosowania.

Jeśli upewnimy się, że przestrzeń wokół szyby jest już czysta, możemy skupić się na powierzchni, która wpuszcza światło do naszych pomieszczeń. Tutaj ponownie, w celu odpowiedniego rozpoczęcia czynności powinniśmy pozbyć się najpierw największego brudu. Najlepiej zrobić to dobrze namoczoną szmatką. Na tym etapie preparaty nie będą nam potrzebne. Drugi krok wymaga jednak użycia odpowiedniej chemii, aby usunąć pozostałości brudu. Dokładne oczyszczenie szyby sprawi, że mycie okien naprawdę odmieni wygląd naszego wnętrza. Ostatnim etapem powinno być polerowanie szyb, do którego zwykle wykorzystujemy rozpylany płyn z zawartością alkoholu, co ogranicza powstawanie smug. Jeżeli jednak nie chcemy używać sztucznych preparatów w trakcie mycia okien, śmiało możemy skorzystać z własnoręcznie robionych mieszanek tj. roztwór wody z gliceryną, octem lub alkoholem.

Wielu osobom mycie okien kojarzy się z nieodłącznym użyciem papierowych ręczników. Eksperci radzą jednak, aby powstrzymać się od tego nieekologicznego rozwiązania. Jak zatem umyć szyby tak, aby smugi nie powstawały? Dzięki postępowi technologii możliwe było zaprojektowanie specjalnych szmatek, które nie pozostawiają smug. Jest to prawdziwa rewolucja w dziedzinie sprzątania, zwłaszcza jeśli mycie okien nie było naszą pasją. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania powinniśmy udać się do marketu w celu zakupienia dobrej jakości szmatki z mikrofibry do szyb lub nylonu.

Czy mycie okien jest konieczne w XXI w.?

Człowiek wymyślił już wiele urządzeń, które pozwalają mu na rezygnację ze żmudnych, codziennych czynności. Niemal każdy z nas ma bowiem w domu zmywarkę, pralkę czy suszarkę. Dlaczego mycie okien wciąż jest konieczne?

Cóż, prawdziwą informacją jest, że mycie okien tak naprawdę nie jest już niezbędne, ale niewiele osób wie o tej możliwości. Opcja ta pojawiła się wraz z wyprodukowaniem tzw. szyby samoczyszczącej, która jest pokryta cienką warstwą tlenków metali. Z tego względu na powierzchni szkła dochodzi do efektu pyrolizy, dzięki czemu zabrudzenia są usuwane samoistnie, bez ingerencji człowieka. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które z pewnością zrewolucjonizuje nasze życie w przyszłości, gdy więcej osób zdecyduje się na zaimplementowanie tej technologii w swoim domu. Do tego momentu warto jednak wiedzieć, jak poprawnie czyścić okna w swoim domu, aby zawsze czuć się komfortowo w jego wnętrzu.

Dodaj komentarz